Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту мүшелерінің құрылысы. Ас қорыту жүйесінің аурулары, олардың алдын алу.
Advertisements

Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі.
Мақсаты: Тыныс алу жүйесі мүшелерінің орналасу аймағын және құрылысының ерекшелігін: мұрын қуысын, көмейді, кеңірдекті, бронхтарды, бронх ағашын, өкпені,
Ас қорыту жүйесі. Жоспары: 1. Асқорыту мүшелері 2. Ауыз қуысы 3. Жұтқыншақ 4. Өңеш 5. Асқазан.
Медициналық биохимия 8 дәріс. – Бүйректің қалыпты және патологиялық жағдайдағы биохимиясы. Несептің түзілуі.
Үй тапсырмасын сұрау 1-сурет 2-сурет Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады a b O a b
Менің көңіл-күйім жақсы. Мен сабақты жылдам орындаймын. Мен сабақты жақсы оқимын. Менің тәртібім жақсы.
I. Ұйымдастыру бөлімі II. Үй тапсырмасы I топ тест 1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді? А.2 Ә.3 Б.4 2.Мұрын қуысының ішкі беті: А.100 см 2 Ә.500 см 2.
Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі.
Физика сабағы 8 сынып. қатты Заттың күйлері плазма сұйық Газ.
Сабақтың тақырыбы: §48 Жыландар, сарыбас жылан, сұр жылан.
Балықтар класына жалпы сипаттама. Шеміршекті балықтар. Тіршілік ортасы. Сабақтың тақырыбы:
Үй тапсырмасы Тірек қимыл жүйесі нешеге бөлінеді? Сүйектің пішіні нешеге бөлінеді? Ересек адамның қаңқасында қанша сүйек бар? Адамның омыртқа саны қанша.
Арахна атты сұлу қыз Афина құдайы Афина құдайы Өрмекшінің пайда болуы жайында аңыз.
Үй тапсырмасын сұрау: 1. Асқорыту жолының ұзындығы 2. Қоректі зат құрамына қандай органикалық зат кіреді? 3. Аш ішектің ұзындығы қандай? 4. Ұлтабарға қандай.
Тақырыбы: Әміре Қашаубаев. Төл сөз.. Мақсаты: 1.Білімділік: Әлемге белгілі болған әнші Әміре Қашаубаев шығармашылығымен танысу,Төл сөз,оның жасалу жолдары.
Тақырыбы: Тақырыбы: Тайыр Жароков Ауыл күзі Тұщыбек негізгі орта мектебі Жумагалиева Амангул Жанабаевна оқу жылы.
Қорлан Мұқашевна Жүкенова Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі 4 орта мектебі Солтүстік-Қазақстан облысы, Тайынша қ.
Пәні: Дүниетану Ортақ тақырыбы:Бізді қоршаған әлем. Бөлім:Климат және ауа райы. Сабақтың тақырыбы: Ауа райы деген не? Тілдік мақсат Ауа-райы-погода-weather.
Шымкент қаласы Лермонтов атындағы 17 жалпы орта мектебінің оқу жұмысы жөніндегі директордың орынбасары және биология пәні мұғалімі Сапарбекова Талша Мусакуловна.
Транксрипт:

Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің биология пәнінің мұғалімі

Жоспар 1. « Кім шапшан?» 2. Сандық лабиринт 3. Топтық жұмыс 4. Ойлан тап 5. Суреттер сөйлейді 6. Биологиялық диктант 7. Сәйкестендіру тесті 8. Бәрін білгім келеді

5,8 % 100 г80-90 г г60-65 %1,5-2,5 л15-20 %19 %0,6 %

Минералды тұздар Нәруызға тәуліктік қажеттілік Майлардың тәуліктік мөлшері Көмірсуға деген тәуліктік қажеттілік Адам ағзасының дене массасы су құрайды Тәулігіне адамға қажетті су мөлшері Адам ағзасындағы нәруыз мөлшері майларкөмірсу

Сабақтың тақырыбы : § Ас қорыту мүшелерінің құрылысы.

Сабақтың мақсаты: Ас қорыту мүшелерінің құрылысы, олардың адам ағзасындағы атқаратын қызметі туралы, әрбір ас қорыту мүшелеріне жеке сипаттама.

Тоқ ішек Ауыз қуысы: тіл, тіс Жұтқыншақ Өңеш Қарын Ұлтабар Аш ішек Тік ішек

Топтық жұмыс 1 топ 1. Ас қорыту жолының қабырғалары 2. Ауыз қуысының құрылысы 2 топ 1.Жұтқыншақ, өңеш құрылысы 2.Асқазан құрылысы,ұлтабар, ұйқыбезі. 3 топ 1.Бауыр 2.Аш ішек, тоқ ішек, тік ішек.

Асқорыту жолының қабырғасы ішкі ортаңғы сыртқы Эпителий ұлпасы асқорыту жолы дәнекер ұлпалы Сілемейлі қабық мен қозғалысын сірнелі қабат Қан тамырлары қамтамасыз ететін Лимфа тамырлары бірыңғай салалы бұлшықет

ерін ұрт жұмсақ, қатты таңдай тіл тіс бөбешік Ауыз қуысы

Тіл – сілемейлі қабықпен жабылған, тамырлары мен жүйкелері көп, қозғалмалы бұлшық етті мүше. тіл асты қозғалту шайнаусөйлеу дәм сезу

Ас қорыту мүшелері

Асқазан мен ұлтабардың құрылысы.

Ойлан, тап

І топ Суреттер сөйлейді тапсырмасы

ЖауаптарыЖауаптары 1-бауыр; 2- өңеш ; 3-асқазан; 4-ұйқы безі; 5-ұйқы безі өзегі; 6-ұлтабар ; 7-өт өзегі; 8-өт қабы;

ІІ топ Биологиялық диктант 1.Ас қорыту басталады ас қорыту және тыныс алу жолдарымен қиылысады. 3.Қарынның пішіні немесе қапшық тәрізді 4.Ас қорыту жолының ұзын бөлігі Тоқ ішектің тұйықталған бөлігі деп аталады. Керекті сөздер: алмұрт, ауыз қуысынан, аш ішек, бүйен, жұтқыншақ

1.Бауыр а) қорытылмаған заттар өтеді. 2. Соқырішек ә) астың сіңуі өтеді 3. Ұлтабар б) ең үлкен без 4.Аш ішек в) құрт тәрізді өсінді 5. Тоқ ішек г) жұтқыншақтан кейін орналасқан мүше 6. Өңеш д) аш ішектің жуан бөлімі

1.Адамда ас қорыту жолының ұзындығы? 2.Эпителий ұлпасынан тұратын ас қорыту жолының қабырғасы? 3.Бірыңғай салалы бұлшықет қабаты? 4.Дәнекер ұлпасы орналасқан қабаты? 5.Тіл түбірі? 6.Тіл ұшы? 7.Тіл бүйірі? 8.Ауамен енетін микробтарды фагоцитоздайтын лейкоциттер орналасқан ауыз қуысының бөлігі? 9.11 – 13 см бұлшық етті мүше? 10.Ас қорыту және тыныс алу жолдары қиылысады? см бұлшық етті түтік? 12.Алмұрт немесе ұзын қапшық тәрізді ас қорыту мүшесі? 13.Пішіні таға тәрізді, ұзындығы 25 см болатын ас қорыту бөлігі? 14.Аш ішекте орналасқан мөлшері 4 млн жетеді? 15.Тоқ ішектің өсіндісі? 16.Ең ірі без?

Тест жұмысы. 1.Адамда ас қорыту жолының ұзындығы: А)3-5м Б) 8-10м В)15-17м 2.Дәм сезу рецепторлары қайда орналасады? А)Жұмсақ таңдайда Б)Ұрттың сілемейлі қабығында В)Тілде 3.Ас қорыту және тыныс жолдары қай жерде қиылысады? А)Ауыз қуысында Б)Жұтқыншақта В)Өңеште 4.Ас қорыту жолында асқазаннан кейін не орналасады? А)Аш ішек Б)Тоқ ішек В)Ұлтабар 5.Тоқ ішектің бөлімдері: А)Аш ішек,жиек ішек,тік ішек Б)Соқыр ішек,тік ішек,ұлтабар В)Соқыр ішек,жиек ішек,тік ішек 6.Аш ішек бөлімдері: А)Ұлтабар,тік ішек,аш ішек Б)Ұлтабар,аш ішек,мықын ішек В)Соқыр ішек,жиек ішек,тік ішек.

Жауаптары: 1.Ә 2.Б 3.Ә 4.Б 5.Б 6.Ә

Үйге тапсырма: Ас қорыту мүшелерінің құрылысы. Ас туралы 5 мақал-мәтел жазу

Бағалау парағы Аты-жөніТапсырмалар 1 « Кім шапшан?» Әр жауапқа – 1 балл 2. Сандық лабиринт 3 қате – 3 балл Толық - 5 балл 3 Топтық жұмыс 5 балл 4. Ойлан тап 5 балл 5. Суреттр сөйлейді сурет 5 балл 6. Биологиялық диктант 5 балл 7. Сәйкестендір у тесті 5 балл 8. Бәрін білгім келеді әр жауапқа – 1 балл 9 тест жұмыс ы 2 балл Бағала у