Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды ежелгі Қазақ жеріндегі қолға үйретілген үй жануарларының пайда болған уақытымен таныстыру.Ғалымдардың мәліметтерін.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Андрондықтардың шаруашылығы мен кәсібі Мал шаруашылығы 1.Отырықшылық 2.Бақташылық Сиыр, қой, ешкі, жылқы, түйе Көзе ыдыстар, тоқыма өнері Балық аулауЕгіншілік.
Advertisements

Мал шаруашылығы ауыл шаруашылығының мал өнімдерін өндіру үшін мал өсірумен айналысатын саласы. Мал шаруашылығы халықты азық-түлікпен (сүт, май, ет, т.б.)
Пәні:Жаратылыстану Сыныбы 5 ә ОқулықАлматы Атамұра баспасы 2010 ж беттер АвторыБ.Ш.Әбдіманапов, А.В.Прищепина, Л.М.Фокина, А.У. Әбілғазиев ТақырыбыГидросфера.
Батыс Қазақстан экономикалық ауданының шаруашылық географиясы, өнеркәсіп тораптарына, көлік кешені туралы мағлұмат беру; Оқушылардың өз бетімен жұмыс.
Батыс Қазақстан облысы Жәнібек ауданы Жалпы білім беретін Т.Жароков атындағы орта мектебі «Оқу мен Жазу арқылы Сын Тұрғысынан Ойлау» технологиясын пайдалана.
Біздің заманымыздан бұрынғы II ғасыр – біздің заманымыздың V ғасыр аралығы.
Сабақтың тақырыбы: Сан есім. Уақыт. 5-ші сынып үшін қазақ тілінен сабақ жоспары Дайындаған: 4 орта мектептің қазақ тілі мен әдебиетім.
"Мәдениет" деген ұғымның аясы өте кең. Сондықтан да болар, "мәдениет" ұғымының көптеген анықтамасы бар. Адам ой-санасы мен әрекетінің нәтижесінде туындаған.
Астана медицина университеті АҚ Қазақстан тарихы және философия кафедрасы Презентация Тақырыбы:Қазақстан Республикасындағы экономикалық жүйелердің типтері.
Заманауи оқыту әдістемелерінің жеті негізгі модулі.
3 жалпы орта білім беретін мектеп - кешен КММ 3 жалпы орта білім беретін мектеп - кешен КММ Педагог- психолог: Айнұр Амангелдіқызы.
Пән:Қазақстан тарихы Сынып:7 - сынып Тақырып: Түріктер туралы тарихи деректер (1-сабақ)
Дайындаған :1 ОМ Дене шынықтыру пәнінің мұғалімі: Тунгышбай.О Осакаровка кенті 2014 ж.
Кемелдену – көптеген адамдар үшін өмірлерінің ең ұзақ кезеңі болып табылады. Кемел шақ кезеңін адамның жасы және рухының жай-күйі бойынша ежелгі гректер.
Үй тапсырмасын сұрау - Кім жылдам - Сөзжұмбақ Кім жылдам Тұңғыш ғарышкер кім? Ғарыш айлағы қайда орналасқан? Шәкен Айманов қай жылы дүниеге келген? 1991.
-Оқушылардың құқықтық білімдері тексере отырып, заң ұйымшылдық пен тәртіптіліктің тиімді жолын сын сәтте таба білу арқылы жеңіске жету, алдына мақсат.
Сабақтың тақырыбы:. Сабақтың мақсаттары: Кітаптың адам өміріндегі алатын орнын ұғындыру; Түрлі тәсілдер арқылы оқушының байқағыштық, тапқырлық, өз ойын.
79 орта мектебі 5 А сынып Тарих пәнінің мұғалімі Сұлтанбекова Феруза Абдезқызы.
Сабақтың тақырыбы: Ұлы Жібек жолының тармақтары. Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы сілемі Тарих пәнінің мұғалімі: А.Қаржаубай.
Ақпараттық әлемде жеке тұлғаға рухани-адамгершілік тәрбие беру білім берудің негізгі мақсаты. Оқушылар мен жасөспірімдерді заман талабына сай, ақпараттық.
Транксрипт:

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды ежелгі Қазақ жеріндегі қолға үйретілген үй жануарларының пайда болған уақытымен таныстыру.Ғалымдардың мәліметтерін пайдалана отырып, Қазақстандағы ауыл шаруашылығының пайдасы туралы ұғындыру. Тәрбиелік: Өз елінің тарихын терең білумен қатар, өлкедегі тарих қойнауындағы тарихи-мәдени ескерткіштерді зерттеп, перзенттік үлестерін қоса білетін білімпаз, саналы, адамгершілік қасиеті мол ұрпақ ретінде оқыта отырып қалыптастыру. Дамытушылық: Оқушыларды тарихи даталар мен тарихи оқиғаларды есте сақтауға, тарихи деректерді зерттей алуға, өз бетімен ізденуге, дағдыландыру.

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ Әдісі:Түсіндіре отырып баяндау Көрнекілігі:Оқулық, интерактивті тақта, слайд Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау 1.Көшпелі қоғам жөніндегі XVII-XIXғасырлардағы пікірлер қандай болды? 1.Көшпелі қоғам жөніндегі XVII-XIXғасырлардағы пікірлер қандай болды? 2.Көшпелілердің қоғамдық құрылысы жөнінде кеңес тарихшыларының пікңрлері қандай? 2.Көшпелілердің қоғамдық құрылысы жөнінде кеңес тарихшыларының пікңрлері қандай? 3.Көшпеліліктің шығуының экологиялық, географиялық себептері қандай? 3.Көшпеліліктің шығуының экологиялық, географиялық себептері қандай? 4.Көшпелілікті зерттеген қазақстандық ғалымдар кімдер, олардың қандай еңбектері бар? 4.Көшпелілікті зерттеген қазақстандық ғалымдар кімдер, олардың қандай еңбектері бар? 5. Суретпен жұмыс 5. Суретпен жұмыс

Суретке қарап әңгіме құрастыр.

Жоспары: І. Жабайы жануарларды қолға үйрету. ІІ. Көшпелі шаруашылық түрлері. ІІІ.Көшпелілердің өсірген түліктері.

Қ а з а қ ж е р і Ежелгі мал сүйегі Энеолит дәуірі ескерткіштерінде Мал шаруашылығы Жабайы жануарлар Жылқы б.з.д.4 мыңжылдық Шығыс Еуропа, Еділ Сиыр б.з.д.7 мыңжылдық Оңтүстік Анадолы (Түркия) Неолит (жаңа тас) дәуірі қой-арқар (муфлон) Алғашқы қолға үйретілген үй жануарлары Б.з.д.8-7мың жылдық ешкі -таутеке Жерорта т е ңізі І. Жабайы жануарларды қолға үйрету. Терісек, Сексеуілді, О.Қ. Қарағайлы, Ш.Қ. Усть-Нарым қоныстары.б.з.д. 3мың ж

Жартылай көшпелі Көшпелі Отырықшы Көктем. жаз, күз мезгілінде жайылымның ыңғайына қарай жылжып көшіп отырып, қыста дайын қора-жайы бар қыстауларда қыстайтын мал шаруашылығын атайды. Отырықшы мал шаруашылығы біртіндеп дамып мал басы өседі. Осыған байланысты жайылымды кеңейту, жайылым ауыстыру қажеттігі туады. Б.з.д. 1-мыңжылдықтың бас кезінде көшпелі, жартылай көшпелі мал бағушы қауымдастық біртіндеп отырықшылыққа айналады. М а л ш а р у а ш ы л ы ғ ы Жетісу, Шығыс Қазақстан Алтай, Тарбағатай, Қаратау Тары, арпа, бидай Маңғыстау, Батыс, Орталық қазақстан, Маңғыстау, Қазалы, Ырғыз, Торғайда сақталған Шырық-Рабат,Бәбіш-Молда Оңтүстік Қазақстандағы Сыр, Шу, Талас, Арыс Қаратаудың оңтүстік беткейі ІІ.Көшпелі шаруашылық түрлері

Ежелгі ғұндардың көшпелі құрылымдары

ІІІ. Көшпелілердің өсірген түліктері. Қола дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпаларда қазақы қой тұқымы сан жағынан басым болды. Қола дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпаларда қазақы қой тұқымы сан жағынан басым болды. Ерта заманнан қойдан кейінгі саны жағынан екінші түлік-жылқы. Б.з.д.2 мыңжылдықтан бастап мінуге, жүк артуға, жегуге үйретілген.Сақ дәуірінде басы үлкен, аяғы қысқа, тұрқы ұзын, түгі қалың жылқы тұқымы кең тараған. Ерта заманнан қойдан кейінгі саны жағынан екінші түлік-жылқы. Б.з.д.2 мыңжылдықтан бастап мінуге, жүк артуға, жегуге үйретілген.Сақ дәуірінде басы үлкен, аяғы қысқа, тұрқы ұзын, түгі қалың жылқы тұқымы кең тараған.

Б.з.д. II I ғғ. жартастарға салынған қолға үйретілген және жабайы түйелер. Суреттері: 1,6 Арпаөзен (Оңтүстік Қазақстан), 2 Тамғалы (Жетісу), 3 -Қалмаққырылған (Орталық Қазақстан), 4 Остриково (Шығыс Қазақстан), 5 Өкей (Шығыс Қазақстан) Қазақстан жерінде қола дәуірінен бері ірі қара мал өсірілген.мал Қола, ерте темір дәуірі ескерткіштерінен табылған сиырсиыр сүйектері де ірі, орташа, ұсақ сиыр тұқымдарының болғандығын көрсетеді. Сыр, Ертіс, Жетісу аймақтары маңын мекендеген жартылай көшпелі тайпалар сиыр өсірген.

Қазақстандағы мал шаруашылығы қалыптасқан жерлер. Мал шаруашылығы тараған аймақ

Қорытынды: Сыныптағы жеке тұлғалардың сабаққа деген белсенділігі мен ізденімпаздығын бағалап, мұғалім дендеріне саулық, сабақтарында табыстан-табысқа жете берулеріне, шығармашылық жұмыстарына табыс тілеймін. Қорыта келгенде осы сабағымда жеке тұлғалардың ой-өрісін кеңейтіп, алған білім дәрежесін саралауға өзі қызығатын пән төңірегіндегі білімін тексеруге, ізденімпаздығын арттыруға, білмегенді білуге ұмтылдыратын, сабақ үстінде, бос уақытта миды шынықтыруға бағытталды. Егеменді еліміздің толық қанды азаматы мен азаматшасын қалыптастыру талабы қазіргі мектеп пен пән мұғалімдерінің алдында ерекше міндеттер мен талаптар тұр. Қоғамды, қоғамдық құбылыстарды, тарихи өзгерістерді жан- жақты түсіну бағытында өткен өмірімізді тарих беттерінен өте ерте кездегі тарихи кезеңдерді ондағы құбылыстарды жан-жақты білуіміз керек. «Сөздің ең ұлысы, ең сипаттысы-тарих» А. Байтұрсынов.