Есеп шығару сабағы. а) Білімділік: Зарядталған бөлшектердің өзара әрекеттесуі мен қозғалысын туындайтын құбылыстармен таныстыру. Алған теориялық білімдерін.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Денелерді ң электрленуі. Электр заряды. Электр зарядыны ң са қ талу за ң ы.
Advertisements

Квадрат теңдеулер Математика пәнінің мұғалімі: Жунусова К.К. Алгебра 8 сынып Семей қаласы «19 жалпы орта білім беретін мектеп»
Мақсаты: Білімділік: Қозғалмайтын электр зарядтарының өзара әсерлесуін зерттеу және олар бағынатын заңды оқып үйрету. Электр өрісі ұғымын түсіндіру, оның.
Математика, 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді азайту.
7 сынып геометрия Үшбұрыштар теңдігінің белгілері.
Сабақ тақырыбы: Нүкте және түзу. Екі түзудің өзара орналасуы. 7 сынып.
-Оқушылардың құқықтық білімдері тексере отырып, заң ұйымшылдық пен тәртіптіліктің тиімді жолын сын сәтте таба білу арқылы жеңіске жету, алдына мақсат.
Үй тапсырмасын сұрау 1-сурет 2-сурет Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады a b O a b
I. Ұйымдастыру бөлімі II. Үй тапсырмасы I топ тест 1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді? А.2 Ә.3 Б.4 2.Мұрын қуысының ішкі беті: А.100 см 2 Ә.500 см 2.
Сабақ тақырыбы: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдері Сабақтың мақсаты: Квадраттық теңсіздіктерді шешу тәсілдерін есеп шығаруда қолдана отырып,теорияны.
Элементар электр заряды. Кулон за ң ы. Балама жауаптары бар тесті 1.Электрон заряды теріс. ия 2.Электр тогын өткізетін диэлектрик. жоқ 3.Атом электрон.
Атырау облысы Қызылқоға ауданы Жасқайрат ауылы Ш.Т.Еркінов атындағы орта мектебі Физика пәнінің мұғалімі Жұбанова Жұлдыз.
Сабақтың мақсаты: Дамытушылық: Экономикалық мазмұндағы есептерді деңгейлеп шығарту негізінде оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру. Дамытушылық: Экономикалық.
Мұхтар Әуезов Көксерек (хикаяттан үзінді) ( )
Ондық бөлшектер. Ондық бөлшектерді жазу және оқу 5 - сынып Математика мұғалімі: Айтжанова М.
10 сынып ғалым Ө мір сүрген жылдары Еңбегі (нені ашты, зерттеді, тұжырымдады) Қай жылдарда еңбектенді ФалесШамамен б.з.д жж. Янтарьды теріге.
Бір түзудің бойында жатпайтын үш нүктеден тұратын фигура ? екі қабырғасы тең үшбұрыш ? барлық қабырғалары тең үшбұрыш ? бұрышты қақ бөлетін сәуле ? үшбұрыштың.
Табиғаттағы, химиялық реакциялар тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар «19 М.Мақатаев атындағы жалпы орта мектебі » коммуналдық.
Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.
1 Кіріспе. Дәріс 1. Күшті әсерлесу – бірнеше фемтометр арақашықтықтағы адрондар арасындағы пайда болатын әсерлесу; дербес жағдайда атом ядросы арасындағы.
Транксрипт:

Есеп шығару сабағы

а) Білімділік: Зарядталған бөлшектердің өзара әрекеттесуі мен қозғалысын туындайтын құбылыстармен таныстыру. Алған теориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп, практикада қолдана білу дағдыларын қалыптастыру. б) Дамытушылық: Оқу материалын талдай білу дағдысын дамыту, бақылау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу. Есеп шығарғанда, оны жазғанда тәртіппен жазу мәнеріне, ұқыптылыққа тәрбиелеу. в)Тәрбиелік: Жауапкершілікті сезіне отырып жұмыс жасауға, өз жолдасының пікірін тыңдауға, техникалық шеберлік пен ұқыптылыққа баулу. Есеп шығарғанда, оны жазғанда тәртіппен жазу мәнеріне, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Мақсаты:

1.Топқа бөлу 2. Тест 3.Постермен жұмыс. 4.Миға шабуыл есеп шығару кезеңі. 5.Сергіту сәті жұмбақтар 6.Ой толғау шығармашылық жұмыс. 7.БББ кестесімен жұмыс. 8.Бағалау 9.Үйге тапсырма Сабақ барысы:

Оқушы білімін тексеруге арналған тест сұрақтары 1. Үйкелген дененің басқа денені тарту құбылысы алғаш қай жерде белгілі болды? А. Англия В. Греция С. Ресей 2. Янтарь грек тілінен аударғанда қандай мағына білдіреді? А. Элементар В. Электрон С. Эбонит 3. Бір-бірімен жанасқанда денелердің өзара әсерлесу құбылысы не деп атайды? А. Денелердің электрленуі В. Денелердің әсерлесуіС. Денелердің беттесуі 4. Аттас зарядтар бірін-бірі А. ТартадыВ. Тебеді С. Еш әрекет болмайды 5. Электр зарядының неше тегі бар? А. Екі. Оң зарядВ. Бір. ТерісС. Екі. Оң және теріс 6. Электр зарядының сақталу заңы А. q 1 +q 2+...q n = const В. q 1 = const С. q 1 +q 2 = const 7. Денелердің электрленгендігін білуге арналған прибор А. ДинамометрВ. КалориметрС. Электроскоп 8. Электр заряды еркін қозғала алатын заттар не деп аталады? А. Өткізгіштер В. Жартылай өткізгіштерС. Диэлектриктер 9. Электр заряды еркін қозғала алмайтын заттар не деп аталады? А. ӨткізгіштерВ. Жартылай өткізгіштерС. Диэлектриктер 10. Жүнге үйкелген янтарьда болатын заряд. А. Оң заряд В. Теріс С. Оң және теріс

Өзіңді тексер! Жауаптары: 1. В 2. В 3. А 4. В 5. С 6. А 7. С 8. А 9. С 10. В

Постермен жұмыс

Есептер шығару кезеңі

Электр тобынаКулон тобына 1 Бірінен-бірі 3см қашықтықта тұрған әрқайсысы 10 нКл екі заряд өзара қандай күшпен әсерлеседі? 1мкКл және 10 нКл екі заряд 9 мН күшпен біріне-бірі қандай қашықтықтан әсер етеді? 2 Өлшемдері бірдей өткізгіш екі шардың зарядтары 5 мкКл және -3 мкКл. Шарларды түйістіріп, одан соң оларды үлкен қашықтыққа ажыратқаннан кейінгі зарядтары қандай болады? 10 нКл және 16 нКл екі зарядтар бір- бірінен 7 мм қашықтықта орналасқан. Олар қандай күшпен әсерлеседі? 3 Екі нүктелік зарядталған денелердің арақашықтығын екі есе арттырғанда, олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 2 есе кеміткенде ше? Екі бірдей нүктелік заряд вакуумде 0,1 Н күшпен әрекеттеседі. Арақашық тары 6 м болса,зарядтардың шамалары қандай?

Электр тобынаКулон тобына 4 Екі бірдей нүктелік заряд вакуумде 0,5 Н күшпен әрекеттеседі. Арақашықтары 5 м болса,зарядтардың шамалары қандай? Зарядтары бірдей 4*10 -8 Кл екі заряд, қалыңдығы 1 см слюда қабатымен бөлінген. Олар бірімен-бірі 1,8*10 -2 Н күшпен әсерлеседі. Слюданың диэлектрик өтімділігін табыңдар 5 Екі бірдей нүктелік заряд вакуумда тұрып 0,1м қашықтықта қандай күшпен әсерлессе,скипидарда 0,07м қашықтықта сондай күшпен әсерлеседі Скипидардың диэлектрлік өтімділігін табыңдар? Зарядтары q және q/2 бірдей екі шар түйістіріліп,одан кейін ажыратылған. Шарлардың әрқайсысының зарядтары қандай болады?

Оқушыларға тақырыпқа байланысты әртүрлі мысалдар келтіре отырып сұрақтар қою а) Құрғақ шүберекпен айнаны сүрткенде қандай құбылыс болады? (шыны мен пластинка тозаңды және басқа ұсақ бөлшектерді өзіне тартады) ә) Синтетикалық киімді шешкенде нені байқайсыңдар? ( шытырлаған дыбыс ести аласыңдар, ал қараңғы бөлмеде тіпті жарқылды да байқайсыңдар) б) Мысықты сипағанда? (шытырлаған дыбыстар естіледі) в) тарақты алып құрғақ шашты тарағанда, содан кейін кішкене қағазды жақындатқанда нені байқадыңдар? (ұсақ қағаз қиындыларын өзіне тартатынын көресіңдер)

а) (шыны мен пластинка тозаңды және басқа ұсақ бөлшектерді өзіне тартады) ә) шытырлаған дыбыс ести аласыңдар, ал қараңғы бөлмеде тіпті жарқылды да байқайсыңдар б) (шытырлаған дыбыстар естіледі) в) (ұсақ қағаз қиындыларын өзіне тартатынын көресіңдер)

Сергіту сәті

ЖҰМБАҚТАР

Аса қажет өмірге халық үшін, Пайдаланады күн сайын жарық үшін (ток, ток, energy)

2. Оқ жыланды аспаннан төніп келген, Ұзын найзам жер қазбай көміп берген.

Қызықты сұрақтар 1. Қандай «кулонды» мойынға тағуға болмайды? Жауабы: Электр зарядының бірлігі - Кулонды 2. Қандай өріске мал жаюға болмайды? Жауабы: Электрлік және магниттік өріс

1.Жауабы: Электр зарядының бірлігі - Кулонды 2. Жауабы: Электрлік және магниттік өріс

Бар ма,жоқ па оны анық білмейсің Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің (ауа, воздух, air)

БілемінБілдімБілгім келеді?

Үйге тапсырма: § оқуға, 15 жаттығу (1-5 есебін шығару) Қосымша материал дайындау

Көңіл қойып тыңдағандарыңызға рахмет!