6 О 8 Л 14 О 2 А 12 А 5 А 10 М 1 П 4 Д 7 Й 17 А 15 Й 3 Й 16 Л 13 Р 11 А 9 А Пайда ойлама, ар ойла.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Сәуірдің он екісі Сынып жұмысы Д.Исабеков Ата үміті. Әңгімедегі адамгершілік пен ізгілік мәселелері.
Advertisements

Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов Саятшы Ораз әңгімесі.
Менің болашақ - мамандығым. - Атақты ғұлама Әл – Фараби айтқандай: Ісім оңсын десеңіз, Сол істің маманы болыңыз. Даңқым шықсын десеңіз, Көпшіліктің адамы.
Шаршадың.... Қолыңнан ештеңе келер емес... Ұйқыңнан тұрғың келмейді...
«Көңіл-күй неге ұқсас». Ойыншылар олардың бүгінгі көңіл- күйлері неге (қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына) ұқсас екенін айтып береді.
Бейнетаспаға назар аудару М ұқ а ғ алиды ң Ү ш ба қ ытым ө ле ң ін еске т ү сіру - Халық - Халық - Тіл - Тіл - Отан - Отан Топ ұ станымын, ережесін құ.
«21 жалпы білім беру орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Тақырыбы: «Баланың бас ұстазы- ата-ана »
Адам мен табиғат арасындағы байланысты түсіну. Жазушының аң мен адам арасындағы тартысын суреттеуі арқылы тіршілік үшін күрестің өте күрделі де қиын әрекет.
Бала Шоқан әңгімесі Сапарғали Бегалин. Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар істей алады: Балалар жазушысы С.Бегалиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білетіндерін.
Сабақ тақырыбы: Көксерек-дала тағысының перзенті Сыныбы: 6 А Пәні: Әдебиет Пән мұғалімі: Ж.Кетепова.
ТОП ЖӘНЕ ТОПТА ЖҰМЫС ЖАСАУ. Оқу мақсаты «Топ» пен «Топтық жұмыс» ұғымын түсіну Топта жұмыс жасай отырып, өзара сенімділікті арттыру Топтағы өзара келісімге.
Ата-аналарға арналған тренинг. Тренингтің міндеттері: Өз баласын түсіну мүмкіндіктерін кеңейту; Баламен өзара қатынасты жақсы түсіну; Баламен өзара әрекеттің.
{ Мінез адам тұлғасының қасиеті ретінде. Орындаған: Жайықова Меруерт ( 11ҚҚ топ) Қабылдаған: Ташетов Аманжол Асқарұлы.
Орындағандар: Диқамбай Н. Долдашев Б. Тобы: ПО Қабылдаған: Қасмжанова Ф. Алматы 2016.
Өзін-өзі тану – 7. Ақпанның он үші Мақсаты: оқушылардың өмір құндылығы туралы түсініктерін одан әрі тереңдету. Міндеттері: - оқушыларға өмір құндылығы.
Ақпанның жиырма жетісі. Класс жұмысы.. Сабақтың тақырыбы: Есімдік.
К ө шбасшылық ұғымы. 1. Дұрыс ж ә не тиімді басқару үшін «к ө шбасшылық» ұғымына анықтама беріп, оның қасиеттері мен машықтарын атау. 2. Ө з к ө шбасшылық.
Қыркүйектің жиырма сегізі Тіл таба білу өнері Тіл табысуға қажетті коммуникативтік дағдылар.
– Мектептен үйге қарай жүгіріп келе жатқанда, алдыңнан бір үлкен кісі шықты. Сен не істер едің? – Өзіңнен үлкен кісілер әңгімелесіп отырған кезде сен.
Жамбыл Жабаев ( ). Жамбыл жырлары теңіз түбінде шашылып жатқан маржан секілді. Оны жинап алып, халқының қолына беру- біздің әрқайсысымыздың борышымыз.
Транксрипт:

6 О8 Л14 О2 А12 А5 А 10 М1 П4 Д7 Й17 А15 Й 3 Й16 Л13 Р11 А9 А Пайда ойлама, ар ойла.

1) Әдебиет шынжыры Д. Исабековтің өмірі мен шығармашылығы туралы сұрақтарға жауап беру. 2) «Дермене» туралы қосымша мәліметтер жинау.

1966 ж. - Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттік ұлттық университетін бітірген; ж. - Қазақ Совет энциклопедиясы бас редакциясында аға ғылыми редактор; ж. - "Жұлдыз" журналында бөлім меңгерушісі; ж. - "Жалын" баспасында редакция меңгерушісі; ж. - Қазақстан Республикасы Мәдениет министр репертуарлық-редакциялық коллегияның бас редакторы; жылы Қазақ теледидарының бас редакторы, "Жазушы" баспасының директоры, Қазақстан Жазушылар одағының хатшысы; 1997 жылдан Қазақстан Республикасы Мәдениеттану ғылым зерттеу институтының директоры.

Дермене

Әңгіменің композициялық құрылысы Әңгіменің басталуы Әңгіменің дамуы Әңгіменің байланысуы Әңгіменің шиеленісуі Әңгіменің шарықтау шегі Әңгіменің шешімі

Әңгіменің композициялық құрылысы Әңгіменің басталуы Тоқсанбай мен Ергешбайдың дермене ору үшін жаңа жерге қоныс аударуы немесе көшіп келуі Әңгіменің дамуы Омашпен күтпеген кездесу, Омашпен серіктес болуы Әңгіменің байланысуы Күтпеген жағдай. Омаштың дермене ұрлап әкелуі Әңгіменің шиеленісуі Тоқсанбай мен Ергешбайдың Омашпен серіктес болудан бас тартуы, олардың арасындағы кикілжің Әңгіменің шарықтау шегі Ауылға оралған Тоқсанбай мен Ергешбай. Ауылды ауызашарға шақырып той жасауы Әңгіменің шешімі «Жарлы болсаң да, арлы бол». Жалғыз баласын жетілдіру үшін ақ ниет тілеген Тоқсанбай.

Оқушының пікірі Шығарманың сені ерекше толқытқан тұсы. Шығармадағы оқиғалардың сен үшін ең шиеленісті, түйінді тұсы. Шығарманың тақырыбы немесе көтерілген негізгі мәселе қандай?

Шығармадан үзінді ТоқсанбайОмашЕргешбай Қорықпаңдар, мен де өздеріңдей адаммын. Бұйыртса үшеуміз серіктес боламыз. Құдайдың ұрған жері осы болды. Мынау асығатын емес Ой, жаппар ием-ай, ертең де күн бар еді ғой. Бұл кіс дермене ұрлап келді ме? Торғайдың жұмыртқасын жеуге болмайды дейсіңдер, неге, әбден болады. Обб-аа-й, мына біреуін қараңыз, балапан боп қапты. Өлтірсең де айтып өлтірші, не істемек ойың бар? Неужели мені какой-нибудь торғай үшін ақиретте сотқа тартады? Ораза айтқа деп жинап жүрген тиын-тебенің бар еді-ау осы Аулақ! Мілисаң өзіңе! Сенейін, сенбейін, болар іс болды. Семантикалық карта Кімнің сөзі?

Шығармадан үзінді ТоқсанбайОмашЕргешбай Қорықпаңдар, мен де өздеріңдей адаммын. Бұйыртса үшеуміз серіктес боламыз. Құдайдың ұрған жері осы болды. Мынау асығатын емес Ой, жаппар ием-ай, ертең де күн бар еді ғой. Бұл кісі дермене ұрлап келді ме? Торғайдың жұмыртқасын жеуге болмайды дейсіңдер, неге, әбден болады. Обб-аа-й, мына біреуін қараңыз, балапан боп қапты. Өлтірсең де айтып өлтірші, не істемек ойың бар? Неужели мені какой-нибудь торғай үшін ақиретте сотқа тартады? Ораза айтқа деп жинап жүрген тиын-тебенің бар еді-ау осы Аулақ! Мілисаң өзіңе! Сенейін, сенбейін, болар іс болды. Семантикалық карта Кімнің сөзі?

І топ Қарттың Омаш туралы ойлары. Қарттың ойы арқылы Омаш бейнесін берудегі жазушының сөз қолданысы. ІІ топ Қарттың көнбіс мінезін беруде қандай көркемдік тәсіл қолданылған? «...кәрі емендей тұлғасы шыбықтай иіліп, еңгезердей жігіттің айтқанына құлдық ұрып, құрдай жорғалады, шыбықтай идірген, құлдай жорғалатқан ана бір жапырақ жаман неменің қамы... » ІІІ топ Омаштың Тоқсанбай қарттан тосылған сәттерін анықта.

І топ Торғай ұясын бұзған, жұмыртқасын жеп, балапанын отқа тастаған Омаштан не күтуге болады? Қазіргі таңда Омаш секілді адамдар бар ма? Ондай адамдардың түзелетініне үміттенуге бола ма? ІІ топ Шығарма үзіндісі неліктен «Ата үміті» деп аталған? Сенен атаң қандай үміт күтеді деп ойлайсың? ІІІ топ Обал, сауап, адал, арам тәрізді ұғымды қалай түсінесің? Бұл ұғымдар шығармада қалай берілген?

Роль – Аудитория – Форма – Тақырып –

Бағалау Ойлау деңгейіКритерийДискрипторҰпай Білу Ойларын жүйелі жеткізу Жеткізе алады Жеткізуі шала Жеткізе алмады Түсіну Сұраққа нақты жауап беру. Жауап толық Жауап шала Жауап жоқ Қолдану Өз ойын дәлелді жеткізуі Дәлел толық Дәлел шала Дәлел жоқ Талдау Өз ойын әсерлі жеткізуі Әсері мол Әсері аз Әсері жоқ ЖинақтауОйын дәлелді жеткізді Дәлелі толық Дәлелі аз Дәлелі жоқ БағалауТақырыпты ашуыТолық ашты Шала ашты Аша алмады

1.Мен сабақта жұмысты былайша жасадым 2.Сабақтағы жұмысыма менің 3.Сабақ маған мынадай көрінді 4.Сабақ барысында мен 5.Менің көңіл-күйім 6. Сабақ материалдары маған 7. Берілген үй тапсырмасы маған активті / пассивті көңілім толады / көңілім толмайды тез өтіп кетті / ұзақ бітпестей көрінді шаршаған жоқпын / шаршап кеттім көтеріңкі болды / түсіп кетті түсінікті / түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / жалықтырып жібереді. қиын / оңай жеңіл, қызықтырады/ ауыр