Қарағанды қаласының Ә.Бөкейхан атындағы 76 жалпы білім беретін орта мектебі Түсжанова Жанагүл Нұрмұханқызы Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Семей қаласындағы Т. Аманов атындағы 16 жалпы орта білім беретін мектеп ММ.
Advertisements

Сабақтың тақырыбы Х-ХІІІ ғасырлардағы мәдениет. Материалдық мәдениет. Рухани мәдениет.
Н.Мейірманов атындағы негізгі мектеп Тақырыбы: Абай мен Ахмет шығармаларының идеялық үндестігі ( сыныптан тыс оқыған шығармалар бойынша ) Өткізген Байтемірова.
Сөздерді байланыстырудың әдістері 11 сынып. Шешендік сөздің бастан –аяқ тұтастық сипатқа ин болуы үшін айтылатын ойлар бір-бірімен сабақтаса байланысып.
Атырау облысы,Мақат ауданы, Бәйге төбе мектеп-балабақша кешенінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Нурганова Х.Е.
Алматы облысы Жамбыл ауданы Үңгіртас орта мектебі қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Бопатаева Динара Тондыбайқызы Оқушыларға жаңа тақырыпты өз бетінше.
Сабақтың мақсаты: Дидактикалық: студенттердің мемлекеттік тіл, ҚР Тіл туралы» Заңы және ойды айшықты жеткізу турасында білім дағдысын қалыптастыру, таным.
Өз құқығыңды білесің бе?. Мақсаты: 1.Білімдік: Конститутциялық,азаматтық, әкімшілік, отбасылық, еңбек, қылмыстық құқық негіздерінен қазіргі заман адамына.
Сыныбы: 7 Пәні: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы Пән мұғалімі: Жолымбетова О.С Шымкент қаласының 79 орта мектебі.
Мухтар Ауезов Омарханулы. Ө мірбаяны: Мұхтар Әуезов 1987 жылы бұрынғы Семей уезінің Шыңғыс болысында (қазіргі Шығыс Қазақстан облысының Абай ауданы)туған.Әкесі.
Тақырыбы: Орындағандар: Н.Х Алиева Сабақтың мақсаты: Pisa тапсырмаларын қолдана отырып оқушылардың өз бетінше жұмыс жүргізуге,белсенді оқыту стратегияларын.
Мақсаты: Оқушылардың адам мен табиғат арасындағы үйлесімділік туралы түсініктерін дамыту.
Абай атындағы ҚазҰПУ, Жаратылыстану-география институты Макымова Бағдагүл Тақырыбы: Биологиялық негізгі ұғымдарын қалыптастыру Ғылыми жетекшісі: п.ғ.к.,
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Абайдың табиғат лирикасы Қазақ тілі 10 Б сынып Мұғалім: Зеева Ләззат Шамшыраққызы.
Орындаған: Советова Инкар Психология 1 курс. Орта ғасырлардағы сәулет өнерінің дамуы: Мемлекеттің қалыптасуы, шаруашылықтың өркендеуі орта ғасырларда.
Абай. Жан-жақты болсам Әдеби- шығарым тапсырма Шығармалар мақалалар Күнделік хат Өлең.
Туған жерім, тұғырым- Қазақстан (интеллектуалды ойын)
Білімділік: Оқушыларды Ұлы ақын - А.Құнанбайұлының балалық және жастық шағы, өскен ортасымен таныстыру. Ақындығы мен композиторлығын таныту. Жас ұрпақты.
10 Ә сыныбы Қазақ тілі Пән мұғалімі: Мухсинова А.М.
Транксрипт:

Қарағанды қаласының Ә.Бөкейхан атындағы 76 жалпы білім беретін орта мектебі Түсжанова Жанагүл Нұрмұханқызы Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йасауи «Диуани хикмет» Сабақтың мақсаты: Ахмет Йасауиді хикметтеріндегі негізгі ойды түсіну арқылы, тарихи тұлға, қазақ әдебиеті тарихындағы пәлсафалық сипаттағы ақын ретінде таныту. Қазақ әдебиеті

Ахмет Йасауйдің өмірінен мәліметтер. Арыстанбабқа сипаттама беру. Қожа Ахмет Йасауи кесенесінің тарихы жайлы не айтар едіңдер?

Ахмет Йасауи

Ахмет Йасауи кесенесі

Диуани хикмет (Даналық кітабы) Сопылық ілімінің мазмұнын өлең түрінде жырлаған хикметтер тобы (үгіт, насихат, өсиет үлгісінде жазылған тәлім- тәрбие сипатындағы) Ақынның өз кезіндегі дәуір, қоғам бейнесін жасайтын лирикалық шығармалары

Сабақ барысында оқушыларға берілетін іздендіру сұрақ: «Диуани хикмет» кітабы туралы өз көзқарастарыңды, пікірлеріңді жинақтап қағазға түсіріп отырыңдар (ой түйіндеу).

Негізгі ойПоэтикалық талдауАбай өлеңдерімен салыстыру Даналардың айтқаны келер болды (мәнерлеп оқу)

Негізгі ой Буын саныБунағы Ұйқасы Қысыр сөзді айтпа маған дән-нәрі жоқ (мәнерлеп оқу)

Поэтикалық талдау ЭпитетТеңеуМетонимияҚайталау

Кітапты молда теріс оқыр, Мал құмар көңлі-бек соқыр, Жүректе айна жоқ болса, Тыңдағыш қанша көп болса, Дүние –мүлікке құмартып, жаһан малын жиғандар (мәнерлеп оқу) Ұйқасын тап

Абай Ахмет Йасауи

Қысыр сөзді айтпа маған дән-нәрі жоқ Дүние –мүлікке құмартып, жаһан малын жиғандар Даналардың айтқаны келер болды Оқушылардың пікірінше хикметтер ирархиясы

Оқушылар пікірін ғалымдардың пікірімен салыстыру Ғалымдардың пікірі 1. Ерлан Арын (ҚР білім, экономика ғылымының докторы) Түркістандық ғұламаның «Даналық кітабын» тек әдеби шығарма деу аздық етеді. Иманжүзділік оқулығы әділетті болар. Ол тұтқиыл тығырықтар тұсында тұйықтан шығарар жол көрсетіп, инабатшыл көңілге Иланым ұялатады». 2. А.Қыраубаева. «Суфизм көзқарасындағы ақындық дәстүрдің қазақ поэзиясындағы қалыптасуына түркілік әдебиет даму кезеңіндегі шығармаларда негізгі қаланған мәселелердің кейінгі ақындар арқылы жалғасатындығы табиғи заңдылық. Аллаға ғашықтық Йасауи және оның дәстүріндегі ақындар поэзиясында орныққан құбылыс. Жаратушыға арналған махаббат, ғашықтық ұғымдардың әлеуметтік сырлары жалпы азаматтық, гуманистік ойлармен де ұштасады »«Ғасырлар мұрасы» А., 1987, 360-б

Иманды адам Үйге тапсырма 1. Ахмет Йасауидің хикметтерін оқу, талдау. 2. Имандылық-адам бойындағы ең үлкен қасиет шағын шығарма жазу.