Toshkent shahar Mirzo Ulugbek tumani 27- umumiy talim maktabi ozbek tili oqituvchisi Qahhorova Mavjudaning 5 - V sinfida Mening dostim (qaratqich kelishigining.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Mavzu: Navoiy shahar 6-umumiy o`rta ta`lim maktabi Informatika fanidan 9-sinfida ochiq dars ishlanma Mavzu: Algoritmni tasvirlash usullari mavzusini takrorlash.
Advertisements

NAVOIY VILOYAT XALQ TALIMI BOSHQARMASI Karmana tuman XTMFMTTE bolimiga qarashli 1-umumiy orta talim maktabi boshlangich sinf oqituvchisi UMAROVA FARIZANING.
,,Kimyo f anining o`qitishida mavjud muammolar va ularning yechimlari tog`risida taqdimot. Toshkent shahar Yashnobod tumani 149- maktab kimyo fani o`qituvchisi.
Chiziqli sirtlar togrisida umumiy malumotlar. Biror chiziqning fazodagi uzluksiz harakati natijasida sirtlar hosil boladi. Sirtlarning hosil qilishning.
Qoplovchi tog jnslari koeffitsienti – bu foydali qazilmaning bir birligiga togri keluvchi qoplovchi tog jinslarining qiymatiga aytiladi. Qoplovchi tog.
«Atrof-muhit muhofazasi » talim yonalishi 4-kurs tаlаbаsi Hamdamov Azamat Tayirovichning Qarshi shahri hududida suv resurslaridan mukammal foydalanish.
G E O M E T R I Y A D A N I N T E G R A L L A S H G A N D A R S G E O M E T R I K L O T O G E O M E T R I Y A D A N I N T E G R A L L A S H G A N D A R.
tibbiy uskunalar Bezlarni davolash medikamentlar, narkoz.
Ma`lumotlar bazasi dasturi Ma`lumotlar bazasi dasturi Reja: Reja: Malumotlar bazasi bilan ishlash. Uskunalar paneli. Malumotlar bazasini yaratish. Malumotlar.
Mavzu: Fotosintez. Biologik diktant Achish jarayonida energiya almashinuvi ….. bosqichga bo`linadi. Bu jarayonda kam miqdirda energiya hosil bo`lib, u.
Bu korinishdagi tenglamalarni yechishda y` = p belgilash kiritamiz. U holda (1) tenglama quyidagi korinishni oladi y = x*p + φ(p) (2) bunda p=p(x)
19 – MARUZA. MAGNIT MAYDONI VA UNING XARAKTERISTIKALARI Reja: 1. Vakuumda magnit maydoni. Magnit maydon induksiya vektori. 2. Magnit maydoni. Superpozitsiya.
Inson motivatsiyasining tarixiy tafakkuri Bajardi : Sardor.
Ulug aql egalari oz oldilariga maqsad qoyadilar, qolgan odamlar oz istaklari orqasidan ergashadilar. U. IRVING Agar intilish sof kongildan chiqsa, harqalay,
Al –Xorazmiy nomidagi UrDU Texnikafaqulteti 115-Bt yonalishi talabasi SHEROVA FERUZA va XUDAYNAZAROVA MOMOGULning Amaliy Mexanika fanidan tayyorlagan taqdimoti.
Mavzu: Disklarga xizmat korsatuvchi dasturlar. Reja: 1.Disk turlari. 2.Disklarni oqish qurilmalari. 3.Disklarning shikastlanishi. 4.Magnit disklar. Reja:
Guliston davlat unversteti fizika-matematika fakulteti 8-17 guruh talabasi Egamberdiyev Shohruhning kompiyuter taminoti fanidan tayorlagan Mustqil ishi.
Sirtlarni togri chiziq bilan kesishishi. Togri chiziq bilan sirtlarning kesishish nuqtalari sirtlarning tekislik bilan kesishish chizigini yasashga asoslanib.
Alkanlarning kimyoviy xossalari. Ishlatilishi. Toshkent shahar Yashnobod tuman 149- maktab kimyo fani o`qituvchisi Begmaliyeva Gulzinat Nurkulovna.
16– 9 = 8+ = 11 Х + 5 = = =11 Х + 5 =11.
Транксрипт:

Toshkent shahar Mirzo Ulugbek tumani 27- umumiy talim maktabi ozbek tili oqituvchisi Qahhorova Mavjudaning 5 - V sinfida Mening dostim (qaratqich kelishigining qollanishi) mavzusidagi 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi

Mening dostim Darsning maqsadi: Talimiy maqsad: Mening dostim (qaratqich kelishigining qollanishi) mavzusida bilimlarini kengaytirish. Tarbiyaviy maqsad: Oquvchilarda dostlik, inoqlik, vatanparvarlik kabi hislatlarni tarbiyalash. Rivojlantiruvchi maqsad: Oquvchilardagi savodli, togri, ongli va chiroyli yozish qobiliyatlarini rivojlantirish.Ogzaki va yozma nutqini ostirish. Mavzuga oid bilimlarni chuqurlashtirish va mustahkamlash. Darsning uslubi: Bahs, savol – javob, korsatish, tushuntirish, klaster, oyin. Darsning jihozi: Darslik, mavzuga oid korgazmali qurollar, tarqatma, rasmli korgazma, texnika vositasi. Dars turi: noananaviy.

Darsning borishi I.Tashkiliy qism. II.Asosiy qism. 1). Otilgan mavzuni sorash. 2). Otilgan mavzuni mustahkamlash. 3) Yangi bilimlarni ozlashtirishga tayyorlash. 4). Yangi mavzu bayoni. 5). Yangi mavzuni mustahkamlash. 6) Fanlararo boglanish. 7).RAGBATLANTIRISH. 8). Uyga vazifa.

Oltin qoida Intizomli bolish. Ozaro hurmat. Faol qatnashish. Hamkorlikda ishlash. Dostlar fikrini qadrlash. Vaqtdan unumli foydalanish. Izlanuvchanlik. Imkoniyat. быть дисциплинированным. Уважатъ друг- друга активное участие сотрудничать уважать мнение друзей. плодотворно исполъзоватъ время. возможность

Baholash tartibi Baholash tartibi oquvchilarga tushuntiriladi. Gul bandi yopishtirilgan varoglar tarqatiladi, har bir berilgan savolga javob bergan oquvchi gul yaprogI bilan taqdirlanadi. Oquvchilarning ozlari gul yaprogini gul bandiga yopishtirib chiqadi. Har bitta yaproq 1ball hisoblanadi. Dars songida hisoblashadi.

Otilgan mavzu II shaxs birlik III shaxs birlik I shaxs koplik III shaxs koplik II shaxs koplik I shaxs birlik

Turlanish Birlik sonda I shaxs Oila+ m kitob+ im II shaxs Oila + ng kitob + ing III shaxs Oila + si kitob + i Koplik sonda I shaxs Oila+ miz kitob+ imiz II shaxs Oila + ngiz kitob + ingiz III shaxs Oila + si kitob + lari

Gap tuzish Birlik sonda 1. Mening oilam katta. Mening kitobim juda qiziqarli. 2. Sening oilangda necha kishi bor? Sening kitobing menga yoqdi. 3. Uning oilasi ahil. Uning kitobi kichkina. Koplik sonda 1. Bizning oilamiz katta. Bizning kitobimiz juda qiziqarli. 2. Sizning oilangizda necha kishi bor? Sizning kitobingiz menga yoqdi. 3. Ularning oilasi ahil. Ularning kitobi kichkina.

Bilimingizni tekshiring -ning men u siz ular dost xona shahar uy

Samol va chaqmoq oyini otkaziladi. Egalik qoshimchalari ishtirokida sozlar aytiladi. – ning qoshimchasi ishtirokidagi sozlar bilan oquvchilar chalgitiladi.

Yodda tuting! Qaratqich kelishigidagi soz bazan – ning qoshimchasini olmasdan, yani belgisiz ham qollanadi. Bunda umumiy xoslik, tegishlilik manosi ifodalanadi. Ammo olmoshlar va atoqli otlar doim – ning qoshimchasi bilan, yani belgili qollanadi. M: mening dostim – inson qalbi, dononing ukasi – deraza oynasi.

Togri talaffuz qiling! Tong Bong Singil Bodring Mening Anvarning Qalamning Uyning Tishining Barchasining Ishimizning Qolingizning

Muomala odobi -Xop. -Fikringizga qoshilaman. -Hozir. -Albatta. -Roziman. -Mayli. -Xop boladi. -Aytganingizni bajaraman. -Menga maqul

5 - mashq 1. Ozbekiston – mening jonajon olkam. 2. Bizning sinfimiz oquvchilari ahil. 3. Maktabning bogi katta va korkam. 4. Bizning uyimiz katta suv yoqasida joylashgan.

Jismoniy daqiqa Yursak gulzor bog bolsin Kokragimiz tog bolsin. Istiqlolga boshlagan Yurt boshimiz sog bolsin. Osaversin boyimiz Tinchlik orzu uyimiz, Bu dunyoda bor bolsin Ozbekiston uyimiz.

Yangi mavzuni mustahkamlash Lugat Saboqdosh – одноклассник Juda yaqin dost – очень близкий друг Boyoqchi – маляр Mirzaboshi – заведующий канцелярией Chechak – оспа Samimiy – искренний Sodiq dost – верный друг Garib – одинокий, несчастный Asrandi – приёмный Emlamoq - вакцинация

Soz oyini 68 : 4 : 12 × 16 – 2 – 3 48???? :4:12 × ?

7).RAGBATLANTIRISH Faol ishtirok etgan oquvchilar baholanib, ragbatlantiriladi. 8). Uyga vazifa 6-mashq. Rasm asosida matn tuzish. Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar. 9). Darsni yakunlash.