Алгебра әлемі, Қызығы мол әдемі. Интерактивті тақтадан, Меңгерейік білімді. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын қолданып.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Алгебра 7 сынып «Қысқаша көбейту формулалары» «Қысқаша көбейту формулалары» (білімді тиянақтау ) Математика-информатика мұғалімі Калиева Сауле Сырбайқызы.
Advertisements

Таным І І кезең І кезең І І І кезең Мұғалім Ауызша есеп Теңдеу Ауызша көбейту Тест Қорытынды.
Математическийдиктант Ответы Запишите следующие выражения: 1.квадрат суммы х и у; 2.сумма квадратов m и n; 3.квадрат разности m и 3; 4.разность квадратов.
Математика, 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді азайту.
Сұрақтарға жауп беру Қызықты есептер шығару Жұмбақтар шешу Ғажайып заңдылық тар Жоғалған сөздерді табу.
РАЗЛОЖЕНИЕ НА МНОЖИТЕЛИ СУММЫ И РАЗНОСТИ КУБОВ. (a-b) 3 =a 3 -3a 2 b+3ab 2 -b 3 (a+b) 3 =a 3 +3a 2 b+3ab 2 +b 3.
5 А – сынып Математика Уәлиханов орта мектебі ММ Молдрахметова Сымбат Аманжолкызы.
ж Сынып жұмысы Сан аралықтары. Сабақтың мақсаты: 1. Сан аралықтарын түсіне отырып есептер шығару, тақырыптың маңыздылығын анықтау. 2. Оқушылардың.
Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.
Ашық сабақтар Тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешудің әр түрлі тәсілдері Математика пәнінің мұғалімі Смагулова Мейрамгуль Серикказиновна.
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың формулаларын пайдаланып есептер шығару П Пән мұғалімі: Жексенбаева Ж.И. С Сыныбы: 9.
Қызылорда облысы,Қызылорда қаласы 101 орта мектептің математика пәнінің мұғалімі Құлжанова Сәуле Акрамқызы Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту.
Квадрат үшмүше Жаңа тақырыпты меңгеру сабағы. Оқу мақсаттары квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру; үшмүшеден екімүшенің толық квадратын.
I. Ұйымдастыру бөлімі II. Үй тапсырмасы I топ тест 1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді? А.2 Ә.3 Б.4 2.Мұрын қуысының ішкі беті: А.100 см 2 Ә.500 см 2.
1 есеп 2,5×2+1,6×(-4)-3,2×2-7,5-0,7×(-4)-2,5=5-6,4- 6,4-7,5+2,8-2,5=-15 2 есеп.
Естігенімді – ұмытамын, көргенімді – есте сақтаймын, өз істегенімді – меңгеремін. Конфуций.
13 ОРТА МЕКТЕБІ Бастауыш сынып мұғалімі: Молдабаева Меруерт Қаланқызы Пән: Математика Сынып: 2 Ә Тараз 2015.
Тізбектелген сабақтар топтамасы Әлем өзгерумен бізде өзгереміз.
Үшбұрышауданына есептер шығару. Теорияны практикамен ұштастыру, яғни күнделікті тұрмыста, еңбекте және басқа пәндерге пайдалана білу,шығармашылық қабілетін.
202 орта мектеп Пәні: Алгебра Тақырыбы: Бірмүше және көпмүшеге есептер шығару есептер шығару Сыныбы: 7 ә Пән мұғалімі: Нұрылдаева Райхан оқу.
Транксрипт:

Алгебра әлемі, Қызығы мол әдемі. Интерактивті тақтадан, Меңгерейік білімді. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын қолданып есептер шығару

Сабақтың мақсаты 1) Білімділік: Оқушылардың есеп шығару барысьында екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын орынды қолдану дағдыларын қалыптастрыу, алған білімдерін жүйелеу. 2) Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру. 3) Тәрбиелік: Оқушыарды ұлттық ойындар арқылы ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, дәлдікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Қ ысқаша көбейту формулалары бұдан шамамен 4 мың жил бұрын пайда болған. Вавилиондықтар және басқа да халықтар бұл формулаларды ауызша және геометриялық түрде тұжырымдаған. Сол уақыттан бастап «саннаң квадраты», яғни санды өз-өзіне көбейту, «санның кубы» геометриялық орта терминдері қолданысқа енгізілді. Тарихи бөлім

Сабақтың құрылымы Тапқырлық таныту мақсатымыз Біліммен шықсын тек жақсы атымыз І кезең Өткен тақырыпқа шолу ІІ кезең Деңгейлік есептермен жұмыс ІІІ кезең Сергіту сәті логикалық есеп ІҮ кезең Бекіту Тест тапсырмалары

(а+b) 3 =а 3 +3 а 2 b+3 аb 2 +b 3 Екі өрнектің қосындысының кубын табу үшін бірінші өрнектің кубынан үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісін қосып, оған үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратын қосамыз және,оған екінші өрнектің кубын қосу керек. Теориялық бөлім (а-b) 3 =а 3 -3 а 2 b+3 аb 2 -b 3 Екі өрнектің айырымының кубын табу үшін бірінші өрнектің кубынан үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісін азайту керек және оған үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратын қосып,оған екінші өрнектің кубын азайту керек.

1)Екі өрнектің квадраттарының айырымы. 2)Екі өрнектің қосындысының квадраты 3)Екі өрнектің айырмасының квадраты 4)Екі өрнектің кубтарының қосындысы 5)Екі өрнектің кубтарының айырмасы Формаулалар сөйлейді

436 Үй тапсырмасы

Формула жал ғ астры. Қ олымда мені ң б ә рі бар, Алатын қә не кімдер бар? Тектен-текке бермеймін, Білімдері ң ді тергеймін!

Формуланы дұрысь таксаң шар жасыл түс болиды.

- Формуланы дұрысь таксаң шар жасыл түс болиды.

Формуланы д ұ рысь такса ң шар жасыл т ү с болиды

Формуланы ң д ұ рысьын такса ң ас қ аба қ ұ шип кетеді.

І-нұсқа 1. Екі өрнектің айырымының кубының формула сын ддджаз. Ұлықсат жоқ қалыс қалуға, Тырысь сен баға алуға. Деңгейлік тапсырма деген не тәйірі, Есепте деймін тағыда! ІІ-нұсқа 1.Екі өрнектің қосындысының кубының формула сын ддджаз.

Ережесі: А, В, С деңгейлеріне үш қазандық қойылады. Ал бізде көкпар орнында қазандыққа деңгейлік есептер ддджазылған трапалар салынады. Таратпалар әр оқушыға беріліп, өз деңгейіндегі есепті шығарады. Таратпаларда А деңгейінен 435 есеп, В деңгейінен 438, 439 есептер, С деңгейінен 446 есеп бар. Әр шығарылған есептің жанына өз аты- жөндерін ддджазады. Қатардың соңғы оқушысы шығарып біткен соң трапа өз қазандығына салынады. А деңгейінің есебінің құны-3000 теңге, В деңгейінің есебінің құны теңге, С деңгейінің есебінің құны теңгемен бағаланады. «Көкпар» ойыны

а) Айжан мен Маржанның әкелерінің аттарын ата. Айжан мен Маржан- Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан 2 жас кіші бокса, бұлардың әрқайсысының әкелерінің аты кім? ә) Тізбектелген әр түрлі тоғыз цифрдан ямал таңбаларымен біріктіріп, 100 санин ддджаз. Сергіту сәті

Оқушылар өз деңгейлеріне байланысты теңге аллоды. А деңгейі теңгелік купюраға жапсырылған 437 (1,2,3,4) Өрнекті ықшамдау В деңгейі теңгелік купюраға жапсырылған 441 (1,2,5,6) Көмпүшеге түрлендір 443 (1,2,3,6) 444 (1)Теңдеуді шеш С деңгейі теңгелік купюраға жапсырылған 449 (2,3) Теңдеуді шеш «Теңге алу» ойыны

Бекіту тест тапсырмалары I-нұсқа. 1. x 2 -9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ; Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x) 2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде ддджазыңдар. А)m 2 -8mn-16n 2 ; Ә)m 2 +8mn+16n 2 ; Б) m 2 +8mn-16n 2 ; В) m 2 -8mn+16n 2 3. a 3 -27b 3 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (a+3b)(a 2 -3ab+9b 2 ); Ә) (a+3b)(a 2 +3ab+9b 2 ); Б) (a-3b)(a 2 +3ab+9b 2 ); В) (a+9b)(a 2 +3ab9b 2 ); 4. x=-1 болғандағы (2+x)(4-2x+x 2 ) өрнегінің мәнін табыңдар. А) 7; Ә) 9; Б) -8; В) 3 5.Дұрысь теңдікті табыңдар. А) 25-81b 2 =(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b 2 =(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b 2 =(5+9b)(5+9b); В) 25-81b 2 =(9b -5)(5+9b); II-нұсқа 1. 16a 2 -4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2) 2. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде ддджазыңдар. А)x 2 -6xy+9y 2 ; Ә) x 2 +6xy+9y 2 ; Б) x 2 -6xy-9y 2 ; В) 9y 2 +6xy- x 2 3. m 3 +8n 3 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (m+2n)(m 2 -2mn+4n 2 ); Ә) (m-2n)(m 2 -2mn+4n 2 ); Б) (m+2n)(m 2 +2mn+4n 2 ); В) (m+2n)(m 2 -2mn-4n 2 ); 4. а=-1 болғандағы (3-а)(9+3 а+а 2 ) өрнегінің мәнін табыңдар. А) 26; Ә)-27; Б) 28; В) 27 5.Дұрысь теңдікті табыңдар. А) 4-64z 2 =(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z 2 =(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z 2 =(2+8z)(2+8z); В) 4-64z 2 =(2-8z)(2+8z);

Жауаптары: 1А 2В 3Б 4А 5 Ә 1В 2А 3А 4Б 5В І нұсқа ІІ нұсқа

Теректей тамырларыңды жайып терең, Жете бер жақсы күнге халықпенен, Тулаған толқындардан тайсалмастан, Ақпарат мұхитында «5 пен 4» бағасын алып кемең!

442 Көпмүшеге түрлендір 444 Теңдеуді шеш 101 бет. Үй жұмысы