5 клас Тема. В.Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Дійові особи,їхня характеристика. Різний спосіб життя і поведінки дійових осіб. Мета : Продемонструвати.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Василь Симоненко Життя та творчість. ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО ( ) Псевдоніми В. Щербань, С. Василенко, Симон. Василь Симоненко народився в с Біївці Лубенського.
Advertisements

Василь Симоненко
Василь Симоненко. Василь Андрійович Симоненко (8 січня 1935, с. Біївці, Лубенський район, Полтавська область - 13 грудня 1963, Черкаси) - український.
«Найчистіша душа незрадлива,Найскладніша людина проста…» ( до 80-річчя з дня народження Василя Симоненка) Підготувала : викладач Дусмурадова А. О. ДНЗ.
Мріють крилами з туману лебеді рожеві, Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві. Заглядає в шибу казка сивими очима, Материнська добра ласка в неї за плечима.
Незакінчена пісня …. Немає смерті. І не ждіть – не буде. Хто хоче жить, ніколи не помре Василь Симоненко.
Тема Урок додаткового читання. К. Паустовський Теплий хліб. ©
ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО - «ЛИЦАР НА БІЛОМУ КОНІ» В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ «ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА»
2 клас Дзвоник нам сигнал вже дав, Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо! І. Організаційний момент.
Ми діти твої, Україно!
Поетові нема коли дрімати, Якщо кругом народний гнів, як грім. Чого тоді чека Вітчизна -мати, Побачивши свого пророка в нім…
Василь Андреевич Симоненко.
Історія написання «Україна в огні»
В. ГОЛОБОРОДЬКО «ЛЕЛЕКА». ОБРАЗ РІДНОЇ ХАТИ, ШЛЯХУ, ЛІРИЧНОГО ГЕРОЯ, ЛЕЛЕКИ.
Василь Симоненко Народився Василь Андрійович Симоненко на другий день Різдвяних свят у селі Біївці на Лубенщині Полтавської області. Над Удаєм рікою стоїть.
Що за словами Христа є правдою ? Іван.17:17 (н.з)
Перевіримо домашнє завдання. І мене в сім'ї великій, В сім'ї вольній, новій В сім'ї вольній, новій Не забудьте пом'янути, Не забудьте пом'янути, Незлим,
Урок з основ здоров ̕ я 6 клас. …щодня робіть хоча б одну добру справу, здатну викликати усмішку радості на чиємусь обличчі Дейл Карнегі.
ПОНЯТТЯ ПРО БАЙКУ Б а й к а – невеликий, здебільшого віршований повчально - гумористичний або сатиричний твір алегоричного змісту. У байках люди, їхні.
Усне народне оповідання про вигадані, а часом і фантастичні події, що сприймаються як реальні, – це… Казка має своєрідну побудову: вона складається із…
Транксрипт:

5 клас Тема. В.Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Дійові особи,їхня характеристика. Різний спосіб життя і поведінки дійових осіб. Мета : Продемонструвати на прикладі твору різні способи життя та поведінки дійових осіб.Зясувати особисте ставлення читачів до них. Розвивати елементарні навички аналізу.Провести аналогії з сучасним життям. Закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів. Виховувати позитивні риси характеру, сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.

Хід уроку І. Організація класу. 1.Привітання. 2.Аутотренінг. ІІ.Мотивація навчальної діяльності. -У яку країну можна потрапити,скориставшись таким маршрутом: Треба йти спочатку прямо, Потім вправо повернуть. А тоді поміж дубами Поведе наліво путь. Після цього вже помалу Чимчикуй,куди попало: Як од втоми не впадеш В цю країну попадеш. ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. В ивчення нового матеріалу. 1.Вивчення біографії письменника Василь Андрійович Симоненко Псевдоніми, криптоніми:В. Щербань, В. Миколайчук Дата народження:8 січня8 січня Місце народження: с. Біївці, Лубенський район, Полтавська областьБіївціЛубенський районПолтавська область Дата смерті:13 грудня13 грудня Місце смерті:м. ЧеркасиЧеркаси Рід діяльності:поетпоет, журналістжурналіст Роки активності:з Премії:

Василь Андрійович Симоненко народився 8 сiчня 1935 року в глухому поселенні Біївці Лубенського району на Полтавщині в сім'ї колгоспників. Дитинство його, за словами Олеся Гончара, чуло ридання матерів, що божеволіли від горя над фронтовими похоронками. Скупе на ласку було, мінами й снарядами бавилося його дитинство, коли від запізнілих вибухів десь біля степового вогнища ставали інвалідами діти ці найбезвинніші жертви війни... Протягом pp. майбутнiй поет навчався в школi: 4 класи у Бiïвцях (1942 – 1946 рр.), решта - у сусiднiх селах Єнькiвцях (1946 – 1947 рр.) i Тарандинцях (1947 – 1952 рр.). Дорога до школи була для нього мукою... - через багато років у новелі "Дума про діда" Симоненко не забуде згадати свою першу дорогу: "...я ходив тоді в восьмий клас. Дев'ять кілометрів було до школи. Як на мої чотирнадцять років, то це не так вже й мало. Та це ж тільки в один кінець дороги!.." У 1952 р. закiнчив iз золотою медаллю середню школу в Тарандинцях та вступив на факультет журналiстики Киïвського унiверситету iменi Т. Шевченка. Писати вірші почав ще в студентські роки, але в умовах прискіпливої радянської цензури друкувався неохоче: за його життя вийшли лише збірки поезій "Тиша і грім" (1962 р.) і казка "Цар Плаксій і Лоскотон" (1963 р.).

Одержавши 1957 р. диплом "літописця сучасності", працював у редакціях газет "Черкаська правда" ( рр.), "Молодь Черкащини" ( pp.), власним кореспондентом "Робітнича газета". Проте змістом і сенсом його життя була поезія і тільки поезія. Напровесні 1960 року в Києві з волі пробудженого хрущовською "відлигою" юнацтва був заснований Клуб творчої молоді. Хоча на той час Симоненко жив і працював у Черкасах, проте разом з Аллою Горською й Іваном Драчем, Ліною Костенко й Іваном Світличним, Євгеном Сверстюком і Василем Стусом, Миколою Вінграновським і Михайлом Брайчевським він став душею і окрасою цього Клубу. Охоче роз'їжджав по Україні, як загальновизнаний поет брав участь у літературних вечорах і творчих дискусіях, виступав перед робітничою та сільською молоддю, прагнучи пробудити в душах ровесників національну самосвідомість і жагу до національного відродження. Проте просвітницька діяльність не задовольняла Василя. Від природи людина діла, він прагнув роботи з конкретними, зримими результатами. Такими результатами, які б унеможливили в майбутньому реставрації сталінщини на рідній землі. Скоро в Клубі творчої молоді для Василя знайшлася робота до душі. Тоді, коли він прилучився до комісії, котра мала перевірити чутки про масові розстріли в енкаведистських катівнях і відшукати місце потаємних поховань жертв сталінського терору. Разом з Аллою Горською вони обходили десятки прикиївських сіл, опитали сотні тамтешніх жителів, виявили урочища, де, за свідченням селян, більшовицькі кати ховали сліди своїх мерзенних злочинів. Саме за участю Симоненка на основі незаперечних речових доказів для людства були відкриті таємні братські могили жертв сталінізму на Лук'янівському і Васильківському кладовищах, у хащах Биківнянського лісу. За його участю тоді ж був написаний і відправлений до Київської міськради Меморандум із вимогою оприлюднити ці місця печалі й перетворити їх у національні Меморіали. Звичайно, Київська міськрада брутально зігнорувала заклик поета до морального очищення перед нагло убієнними.

1962 р. Василь Симоненко став членом СПУ та планував вступати до аспiрантури Iнституту лiтератури АН УРСР. Літо 1962 р.: на залізничному вокзалі в Черкасах між буфетницею тамтешнього ресторану і Симоненком випадково спалахнула щонайбанальніша суперечка: за кільканадцять хвилин до обідньої перерви самоправна господиня прилавка відмовилася продати Василеві коробку цигарок. Той, звичайно, обурився. На шум-гам нагодилося двоє чергових міліціонерів і, ясна річ, зажадали в Симоненка документи. Не передбачаючи нічого лихого, Василь пред'явив редакційне посвідчення, побачивши перед собою відомого поета, правоохоронці раптом ніби показилися - вони безцеремонне скрутили Василеві руки й на очах здивованого натовпу потягли силоміць до вокзальної кімнати міліції і жорстоко побили. У зв'язку з тим, що влада всiляко боролась з Василем Симоненком, можна зробити висновок, що це побиття не було випадковим. Скорботною епітафією звучать слова, записані Симоненком до свого щоденника 3 вересня 1963 року: "Друзі мої принишкли, про них не чути й слова. Друковані органи стали ще бездарнішими й зухвалішими. "Літературна Україна" каструє мою статтю, "Україна" знущається над віршами. Кожен лакей робить, що йому заманеться... До цього ще можна додати, що в квітні були зняті мої вірші у "Зміні", зарізані в "Жовтні", потім надійшли гарбузи з "Дніпра" й "Вітчизни" грудня 1963 р. поет помер у черкаськiй лiкарнi (за офiцiйною версiєю, вiд раку), похований у Черкасах. Протягом короткого життя Василь Симоненко написав поезiï, провiдною темою яких є любов до рiдноï землi, вiдповiдальнiсть за ïï долю, новели, пробував створити кiносценарiй зi студентського життя, став автором численних статей, театральних i лiтературних рецензiй, створив три казки для дiтей i дорослих: "Цар Плаксiй i Лоскотон", "Подорож в краïну Навпаки", "Казка про Дурила". Протягом п'ятнадцяти рокiв забороняли видання творiв Василя Симоненка: пiдготовлене видавництвом "Молодь" "Вибране" поета "розсипали й по-живому шматували". З неймовірними труднощами Василевим друзям доводилося "пробивати" у світ кожну його книжку. І все ж завдяки колективним зусиллям читач дістав змогу одержати Симоненкові "Земне тяжіння" (1964 р.), збірку новел "Вино з троянд" (1965 р.), "Поезії" (1966 р.), "Избранная лирика" (1968 р.), "Лебеді материнства" (1981 р.), том вибраних поезій (1985 р.). Василевi Симоненковi посмертно присуджено Державну премiю Украïни iменi Т. Шевченка у 1995 р.

Твори Є в коханні і будні і свята Баба Онися Вино з троянд Вона прийшла Грудочка землі Дід умер Дума про щастя Де зараз ви, кати мого народу? Жорна Злодій Задивляюсь у твої зіниці Казка про дурила Кирпатий барометр Кривда Лебеді материнства Любов Монархи Моя Мова Русь Салюти миру Старість Там, у степу, схрестилися дороги Ти знаєш, що ти людина? 16.XI.1962 Україні Цар Плаксій та Лоскотон Чорні від страждання мої ночі Тоді вас люди називали псами

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон» -Яка земля виплекала В.Симоненка? -Коли народився поет? -Хто відігравав велику роль у формуванні творчості В.Симоненка? -Де здобував вищу освіту? -Що спонукало його написати казку «Цар Плаксій та Лоскотон»? -Що цікавого ви прочитали про В.Симоненка вдома? -Скільки років доля судила йому прожити? 3.Виразне читання казки ЦАР ПЛАКСІЙ ТА ЛОСКОТОН Уже кілька уроків ми мандруємо стежками літературих казок. З В.Симоненком і змістом казки «Цар Плаксій та Лоскотон»ми знайомились на минулому уроці. А сьогодні спробуємо зазирнути в казковий світ царя Плаксія і Лоскотона,проаналізувати їхні вчинки.Подумаємо,кого із персонажів ми б хотіли запросити до нас і чому? -Що ви очікуєте від уроку?

V.Робота над змістом казки. 1. «Чарівний мішечок»(характеристика героїв) Завдання:із карток,що лежать у мішечку прочитати і роз- пізнати,якого героя стосуються ці слова. -Чому ж так важливо було для царя,щоб день при дні плакали в країні діти? -То чи думав він про них? -А чи є у наш час такі люди,які думають тільки про себе? -Чи можемо підтвердити,що Лоскотона любили? -А чи прийшли б вони на допомогу цареві?Чому? -Отже,яка заповідь Божа випливає? 2.Складання асоціативної павутинки у вигляді квітки. -Які асоціації викликає у вас добро?(Діти називають асоціації: милосердя,любов,злагода,щирість,повага,чуйність і в результаті виходить квітка доброти.

3.Характеристика героїв. - Кого уособлює Плаксій? -Що відбулося з ним? -А кого уособлює Лоскотон? -Що сталося з ним? -Який висновок можна зробити?(Добро перемагає зло) -Дійсно,як і в багатьох інших казках,у казці «Цар Плаксій і Лоскотон» Симоненко втілив народну віру перемоги добра над злом. 4.Легенда про Добро і Зло. Одного разу на двобій вийшло Добро і Зло.Вони змагалися,і Зло скинуло зі скелі Добро.Думало,що сила Зла перемогла.Але Добро впало,притулилося до малесенької грудочки землі,розрозлося,зацвіло синім цвітом і стало барвінком. І до цього часу тримається, незважаючи на страшні морози. -Чого навчає нас ця легенда?

5.Рольова гра «Даємо поради» -Чим був сміх дядька Лоскотона : зброєю чи ліками? -Чому ви так вважаєте? -А кого б ви хотіли запросити до себе в гості : Лоскотона чи Плаксія? Чому? -Та до нас завітали не Плаксій, не добрий дядько Лоскотон,а… лікар і психолог.Послухаємо,які поради вони принесли. Лікар.Ви були праві.Сміх-це ліки.Вони виробляють у мозку людини такі речовини,що протистоять вірусам та інфекціям. А ще хочу повідомити вам,що щирий сміх захищає нас від нервових розладів. Психолог.А я хочу повідомити,що всього лише одна хвилина здоро- вого і природного сміху замінює склянку фруктового соку.А ще…одна година щирого сміху замінює путівку найпрестижнішого курорту в Сочі. Ну що ж,поїдемо на 1 хвилину на курорт,щоб відпочити? 6.Фізхвилинка. 7.Інтерактивна вправа «Прес». Використовуючи вправу «Прес», доведіть,що твір «Цар Плаксій і Лоскотон»-казка.

8. «Я-письменник».Робота над питаннями з теорії літератури. -Це літературна казка чи народна?Чому? -А ви не хочете стати співавтором казки? Отже,домашнє завдання:змінити останній розділ казки. -Це віршований чи прозовий твір?Доведіть. -Які ознаки віршованої мови? -А хіба тут є рима?То знайдіть. 9.Робота в малих групах. Група А-скласти прислівя( із частинок прислівїв) Група Б,В-скласти сенкан.Ключові слова:Плаксій,Лоскотон. Група С,Д-знайти у 3,4,5 частинах казки спонукальні та питальні речення.Інтонаційно їх прочитати.Порахувати скільки яких є. Група Г-продовжити розповідь: «Одного разу,повертаючись зі шко- ли,ми зустріли Лоскотона…»

VІ.Оцінювання учнів. VІІ.Підсумок уроку. -Чи досягли ми поставленої мети? -Чи справдились очікувані результати? -Чи навчила вас ця казка чогось корисного? -Чи подібна історія,описана у казці, на сучасне життя?Чому? На закінчення мені хочеться побажати:робіть добро,посміхайтеся найдобрішою усмішкою,яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку.Життя-це казка,тож будьте добрими героями у ній! VІІІ.Домашнє завдання. Д/з ви отримаєте у 3 часових вимірах:на наступний урок, на наступний рік і на весь вік. Отже,на наступний урок:змінити останній розділ казки; на наступний рік:прочитати якомога більше творів В.Симоненка; на весь вік:поспішайте творити добро!