Саба қ ты ң ма қ саты: Биология п ә ніне деген қ ызы ғ ушылы ғ ын арттыра отырып,генетика тарауын т ү сіндіру Логикалы қ ойлау қ абілеттерін жетілдіріп,

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын сұрау ІІІ. Өткен сабақты бекіту ІҮ. Жаңа сабақ Ү. Жаңа сабақты бекіту ҮІ. Қорытынды ҮІІ. Бағалау ҮІІІ.Үйге тапсырма.
Advertisements

Жоба әдісі бойынша сабақты модельдеу Жоба әдісі дегеніміз белгілі бір проблеманы оқушылардың өздігінен немесе ұжыммен біріге отырып шешуге бағыттайтын,
Жеке тұлғаға бағытталған сабақ 12 жылды қ мектеп талаптары.
Сабақтың тақырыбы : « Мәтіндік құжаттарға графикалық кескінді кірістіру »
Мұғалімнің өз сабағын талдауы. Сабақты талдау түрлері І.Толық талдау І.Толық талдау ІІ. Сабақ кезеңі бойынша талдау ІІ. Сабақ кезеңі бойынша талдау ІІІ.
Қазіргі заманғы сабақты талдау Талдау- затты/ құбылысты, үрдісті/ бөліктерге, бөлшектерге немесе белгілерге ойша бөліп, оларды салыстыру және маңызды,
Сабақтың тақырыбы: Атомдық физика. Лазерлер 11 сынып.
Cабақтың тақырыбы : Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемді қайталау Қаңтардың жиырма бесі Оқушыларды Ұлттық Бірыңғай тестке дайындау әдістері.
Ашық сабақтар Аты жөні: Үкібасов Нұрлан Есенғалиұлы Туған жылы, күні: 15 қаңтар 1983 жыл. Ұлты: Қазақ Қызметі: Мұғалім Мекен жайы: Алматы облысы, Балқаш.
Қызылқоға ауданы Миялы селосы 1 мектеп - гимназиясы Биология пәні мұғалімі: Берденқұлов Нұрлан Биология ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҚ.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Затты ң қ имылын білдіретін с ө здерді ажырата білуге, оларды м ә тіннен таба білуге ү йретеді. Етістікті ң дара ж ә не.
Сабаққа педагогикалық талдау жасау. «Сабақ – мұғалімнің педагогикалық мәдениетінің айнасы» А. Сухомлинский.
Қазақ тілінен панорамлық сабақ: « Қазақстан Республикасы – тәуелсіз ел » Ақсай қаласының ЖББ 3 мектебінің қазақ тілі мұғалімі Жумаева А. С.
Сабақтың тақырыбы: Еуразияның халқы мен елдері География – биология пәнінің мұғалімі: Салихова Г.А 7 СЫНЫП.
Физика пәнінен ашық сабақ.. Сұрақтар: 1.Орташа жылдамдық деп нені түсінеміз? 2.Орташа жылдамдықты қалай есептеп табуға болады? 3.Жылдамдықтың формуласын.
Ашық сабақтар Жыраулар поэзиясы Жыраулар поэзиясы.
Сабақтың тақырыбы: Каспий теңізі. қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Манбусынова Гаухар Бетөкеқызы
Сабақтың тақырыбы: Сабақта Internet жүйесін пайдалану Сабақтың мақсаты:Білімділігі: Оқушыларға сабақтың барысында Интернет жүйесінің қызметімен таныстыру,
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі Оңтүстік Қазақстан облысы Бәйдібек ауданы Шаян көп салалы лицей-жалпы орта мектебі Сабақтың тақырыбы:
Тақырыбы: Дискурс МҚТӘ-11 Астана, Дискурс - дайын мәтіннің сөйлеу әрекетін туғызушылар мақсатына сай күрделі әрі нақты коммуникативтік жағдайға.
Транксрипт:

Саба қ ты ң ма қ саты: Биология п ә ніне деген қ ызы ғ ушылы ғ ын арттыра отырып,генетика тарауын т ү сіндіру Логикалы қ ойлау қ абілеттерін жетілдіріп, ө з беттерінше ж ұ мыс істей алу ғ а да ғ дыландыру. Д ә лдікке, ұқ ыптылы ққ а, ұ жым намысын жо ғ ары қ ою ғ а, е ң бекке баулу ғ а жауапкершілікке ж ә не ма қ сатына жете білуге т ә рбиелеу

Г Е Н Е Т И К А Тұқымқуалаушылық Өзгергіштік Ұ рпа қ тар арасында ғ ы материалды қ ж ә не функционалды қ саба қ тасты қ ты қ амтамасыз ететін тірі организмдерге т ә н қ асиет. Организм мен сырт қ ы ортаны ң қ арым- қ атынасын к ө рсететін к ү рделі процесс; тірі организмдерді ң ө сіп- дамуы барысында ө зін қ орша ғ ан орта ә серіне байланысты жа ң а белгі- қ асиеттер т ү зуі немесе ө зінде б ұ рыннан бар белгі- қ асиеттерін жо ғ алтуы.

Бірінші ұрпақтың біркелкі болуы. Мендельдің бірінші заңы. Ата-аналары бір-бірінен бір жұп белгі бойынша ажыратылатын дарақтарды будандастыруды моногибридті деп атайды. Мендель өз тәжірибелерінің бірінде асбұршақтың тұқымдары сары және жасыл түсті екі сортын алып будандастырған. Сонда бірінші ұрпақтан алынған будандардың барлығы сары тұқымды болып, жасыл түс көрінбеген 7Дәл осындай нәтиже, асбұршақтың қызыл гүлді және ақ гүлді формаларын алып будандастырғанда да көрініс берді. Яғни, қызыл гүлді және ақ гүлді асбұршақты будандастырғанда бірінші будандық ұрпақтың барлығы қызыл гүлді болып, ақ түс байқалмады. Осы зерттеулердің нәтижесінде Мендельдің бірінші заңы бірінші будандық ұрпақтың белгілерінің біркелкі болу заңы қалыптасты. Мұны бірінші ұрпақ будандарының біркелкілік заңы немесе толық доминанттылық заңы деп те атайды.

Моногибридті будандастыру. Тұқым қуалаушылықты зерттегенде Мендель ең қарапайым моногибридті будандастырудан бастап, әрі қарай біртіндеп күрделендіре түскен. Мендельдің ұсынысы бойынша гендер латын әріптерімен белгіленеді. Бір аллельді жұптың гендерін бірдей әріппен, яғни доминантты (басым) генді үлкен әріппен, рецессивті (басылыңқы) генді кіші әріппен белгілеу ұсынылған. Олай болса доминантты қасиет көрсететін асбұршақтың гүлінің қызыл түсі мен тұқымының сары түсін А, рецессивті гүлдің ақ түсі мен тұқымының жасыл түсін а деп, тұқымының доминантты тегіс пішінін В, рецессивті кедір- бұдырлы пішінін b деп белгілейді. Ата-аналық формалар Р әріпімен белгіленеді (латынша parents ата-ана). Аналықты белгісімен, аталықты белгісімен, будандастыруды Х, ұрпақтарын Ғ әрпімен (латынша Fіlіus ұрпақ), гаметаларды Г, ал бірінші, екінші және үшінші ұрпақтарын Ғ1, Ғ2, Ғ3 және т.б. деп белгілейді.

Гибридологиялық әдіс. Тұқым қуалаушылықтың заңдылықтарын зерттеудің ғылыми негізін Грегор Мендель қалады. Ол өз тәжірибелеріне қолайлы объект ретінде асбұршақты (Pіsum satіvum) алды. Себебі, басқа өсімдіктермен салыстырғанда асбұршақтың мынадай айрықша қасиеттері бар: 1) бірнеше белгілері бойынша бір-бірінен айқын ажыратылатын көптеген сорттары бар; 2) өсіруге қолайлы; 3) гүліндегі жыныс мүшелері күлтежапырақшаларымен толық қалқаланып тұратындықтан, өсімдік өздігінен тозаңданады. Сондықтан, әр сорт өзінше таза дамып жетілетіндіктен, белгілері ұрпақтан-ұрпаққа өзгеріссіз беріледі; 4) бұл өсімдіктің сорттарын қолдан тозаңдандыру арқылы өсімтал будандар алуға болады.

Томас Хант Морган Грегор Иоганн Мендель ( )

Генетикаға үлесін қосқан ғалымдар Хуго Де Фриз Чермак Зейзенегг К. Корренс Грегор Иоганн Мендель Томас Хант Морган Ф.Крик

Т ұқ ым қ уалайтын аурулар Моноген- дік Хромосо- малы қ Мульти- фактор- лы қ

ас қ азанас қ азан ж ә не ішекті ң ойы қ жарасы Атерос клерозклероз; Гипер- тония қ ант диабеті подагра

1.Генетика ғылымы нені зерттейді? Пысықтау 2.Тұқымқуалаушылық дегеніміз не? 3.Мендельдің 1-ші заңы 4.Мендельдің 2-ші заңы

Мақал – мәтел 1.Тектіден текті туар Тері ң ді ө згерте алса ң да Ая ғ ын к ө ріп, асын іш Жеті атасын білген ер Жеті атасын білмеген Ж ұ рты ң ды ауыстыра алса ң да Салты ң ды ауыстыра алса ң да Алып анадан туады Ауруды ң емін іздегенше, Жа қ сы перзент с ү йеніш О қ усыз білім жо қ Мектеп кеме.....

Ма қ ал - м ә телдер... 1.Тектіден текті туар (сараланып.) Тері ң ді ө згерте алса ң да (тегі ң ді ө згерте алмайсы ң.) Ая ғ ын к ө ріп, асын іш ( Анасын к ө ріп, қ ызын ал) Жеті атасын білген ер ( Жеті ж ұ ртты ң қ амын жер) Жеті атасын білмеген ( құ ла ғ ы мен жа ғ ын жер) 5.Ж ұ рты ң ды ауыстыра алса ң да ( ұ лты ң ды ауыстыра алмайсы ң ) Салты ң ды ауыстыра алса ң да (хал қ ы ң ды ауыстыра алмайсы ң ) 6.Алып анадан туады (ар ғ ыма қ биеден туады) 7.Ауруды ң емін іздегенше, (ауырмауды ң жолын ізде) 8.Жа қ сы перзент с ү йеніш (жаман перзент к ү йініш) 9.О қ усыз білім жо қ (білімсіз к ү ні ң жо қ ) 10.Мектеп кеме..... (Білім те ң із)