Mavzu: Navoiy shahar 6-umumiy o`rta ta`lim maktabi Informatika fanidan 9-sinfida ochiq dars ishlanma Mavzu: Algoritmni tasvirlash usullari mavzusini takrorlash.

Презентация:



Advertisements
Похожие презентации
Toshkent shahar Mirzo Ulugbek tumani 27- umumiy talim maktabi ozbek tili oqituvchisi Qahhorova Mavjudaning 5 - V sinfida Mening dostim (qaratqich kelishigining.
Advertisements

Mavzu: Fotosintez. Biologik diktant Achish jarayonida energiya almashinuvi ….. bosqichga bo`linadi. Bu jarayonda kam miqdirda energiya hosil bo`lib, u.
NAVOIY VILOYAT XALQ TALIMI BOSHQARMASI Karmana tuman XTMFMTTE bolimiga qarashli 1-umumiy orta talim maktabi boshlangich sinf oqituvchisi UMAROVA FARIZANING.
16– 9 = 8+ = 11 Х + 5 = = =11 Х + 5 =11.
Inson motivatsiyasining tarixiy tafakkuri Bajardi : Sardor.
Guliston davlat unversteti fizika-matematika fakulteti 8-17 guruh talabasi Egamberdiyev Shohruhning kompiyuter taminoti fanidan tayorlagan Mustqil ishi.
Chiziqli sirtlar togrisida umumiy malumotlar. Biror chiziqning fazodagi uzluksiz harakati natijasida sirtlar hosil boladi. Sirtlarning hosil qilishning.
Al –Xorazmiy nomidagi UrDU Texnikafaqulteti 115-Bt yonalishi talabasi SHEROVA FERUZA va XUDAYNAZAROVA MOMOGULning Amaliy Mexanika fanidan tayyorlagan taqdimoti.
Mavzu: Disklarga xizmat korsatuvchi dasturlar. Reja: 1.Disk turlari. 2.Disklarni oqish qurilmalari. 3.Disklarning shikastlanishi. 4.Magnit disklar. Reja:
Urganch davlat universiteti Texnika fakulteti Biotexnologiya kafedrasi 315-BT guruxi talabasi Jumaboeva Sevaraning Amaliy mexanikadan mustaqil ishi.
ТОШКЕНТ МОЛИЯ ИНСТИТУТИ «Бизнес ва тадбиркорлик» кафедраси Бизнес стратегияси фанидан фанидан тайёрланган кўрсатмали тарқатма ва тақдимот материаллари.
tibbiy uskunalar Bezlarni davolash medikamentlar, narkoz.
Ma`lumotlar bazasi dasturi Ma`lumotlar bazasi dasturi Reja: Reja: Malumotlar bazasi bilan ishlash. Uskunalar paneli. Malumotlar bazasini yaratish. Malumotlar.
Multimedia axborot texnologiyalari Reja: 1. Mul`timedia 2. Informatsion ta`minotda mul`timedia. 3. Ta`lim sohasida mul`timedia 4. Dasturlash texnologiyasida.
G E O M E T R I Y A D A N I N T E G R A L L A S H G A N D A R S G E O M E T R I K L O T O G E O M E T R I Y A D A N I N T E G R A L L A S H G A N D A R.
OZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY VA ORTA MAXSUS TALIM VAZIRLIGI TOSHKENT DAVLAT IQTISODIYOT UNVERSITETI kafedasi Oraliq nazorati boyicha taqdimot Mavzu: Sharq.
Qoplovchi tog jnslari koeffitsienti – bu foydali qazilmaning bir birligiga togri keluvchi qoplovchi tog jinslarining qiymatiga aytiladi. Qoplovchi tog.
5-ma'ruza INSULT (Bu ma'ruza faqat profilaktika haqida) Professor Ibodullayev Zarifboy Rajabovich Toshkent tibbiyot akademiyasi Nevrologiya kafedrasi ©
BUXORO AVTOMOBIL VA YOLLAR KASB HUNAR KOLLEJI YUK VA YOLOVCHI TASHISH FANLARI VA OQUV AMALIYOTLARINI OTKAZISHGA MOLJALLANGAN MAXSUS XONA 2018 YILNING II-YARIM.
Pifagor teoremasi. Otgan mavzuni takrorlash α β γ α +γ=β β burchakni toping? КL MN A B C D ABCD tortburchak kvadrat ekanligini isbotlang.
Транксрипт:

Mavzu: Navoiy shahar 6-umumiy o`rta ta`lim maktabi Informatika fanidan 9-sinfida ochiq dars ishlanma Mavzu: Algoritmni tasvirlash usullari mavzusini takrorlash O`qituvchi : Samatova Zamira

Darsning maqsadi: Tarbiyaviy: Oquvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, Tarbiyaviy: Oquvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona oldidagi oz burchlarini chuqur tushunadigan, bilmli va erkin fikrlay oladigan manaviy barkamol inson ruhida tarbiyalash; Ta`limiy: umumta`lim mahoratini shakllantirish, ijodiy qobiliyatini Ta`limiy: umumta`lim mahoratini shakllantirish, ijodiy qobiliyatini o`stirish, kompyuter va ularning qurilmalari haqidagi tushunchalarni mustahkamlash, yangi mavzuni tushuntirish, aniqlash va tahlil qilish; mustahkamlash, yangi mavzuni tushuntirish, aniqlash va tahlil qilish; Rivojlantiruvchi: mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish, Rivojlantiruvchi: mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish, Kompyuter uning qurilmalarini oziga xos xususiyatlarini aniqlash, tushunchalarni mustahkamlash;

Dars tipiDars uslubiDars usuli Ko`rgazmali- amaliy Ko`rgazmali- amaliy Yangi bilim beruvchi Yangi bilim beruvchi Baxs-munozara, aqliy hujum, klaster, savol-javoblar Baxs-munozara, aqliy hujum, klaster, savol-javoblar Dars jihozi: Tarqatma materiallar: Kompyuter, proyektor, slaydlar, reklama roligi, test kartochkalari.

Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism Savol va javob.Zig - zag metodi. O`tilgan mavzuni takrorlash. 1. Misollar yechish. 2.Test bilan ishlash 3. Uyga vazifa. 4. Baholash.

Sentabr oyining muhim sanalari Mustaqillik kuni Qurbon Hayit

Savollar. 1 Informatika fani qachon fan bo`lib organilgan 2 Informatika so`zining ma`nosi. 3 Informatikaning asosiy ashyosi nima 4 Kompyuterning asosiy va yordamchi qurilmalarini ayting 5 Algoritm deb nimaga aytiladi. 6 Algoritm ijrochisi deb nimaga aytiladi. 7 Algoritm so`zi qaysi olim nomi bilan ataladi. 8 Olimning tugilgan yili. 9 Olimning yozgan risolasining nomi. 10 Algoritmning nechta asosiy xossalari mavjud. 11 Algoritmning tasvirlash usullari haqida so`zlab bering.

Misollar yechish. 1 Quyidagi masalalar algoritmlarini so`zlar yordamida tuzing. A. Berilgan x da y=23*x-1963 funksiyaning qiymatini tuzing. B. Ijrochining ko`rsatmalar sistemasi faqat (5 ni qo`sh; 3 ni ayir) ko`rsatmalaridan iborat. Bu ijrochi 0 sonidan 11 sonini hosil qilishi uchun algoritm tuzing. D. Ijrochi ko`rsatmalar sistemasi faqat (1 ni q`osh; 2 ga ko`paytir) ko`rsatmalaridan iborat. Bu ijrochi 0 sonidan 17 sonini hosil qilishi uchun 3 xil algoritm tuzing.

Yechilishi: 1. Boshlansin; 2. X ning qiymati kiritilsin; 3. 23, 1963 qiymatlar kiritilsin; 4. Y=23*x-1963; 5. Y ning qiymati chiqarilsin; 6. Tugallansin..

Yechilishi: 1. Boshlansin; 2. 5 qiymat q`oshilsin; 3. 3 qiymat ayirilsin; soni chiqarilsin; =11; 6 Tugallansin.

Yechilishi: 1. Boshlansin; 2 1 q`oshilsin; 3 2 ga ko`paytirilsin; 4 17 soni chiqarilsin; 5 0+1*2+1+1*2*2+1=17 6 Tugallansin.

Test 1. Algoritm qaysi zamondoshimiz nomi bilan bog`liq? а) al Beruniy. б)al Xorazmiy. с) al Farobiy 2. аl-Хоrazmiyning arifmetikaga bag`ishlangan risolasining yagona qo`lyozma nusxasi qayerda saqlanayapti? а)Kimbij universiteti kutubxonasida б) Garvard universiteti kutubxonasida с) Lubr muzeyida.

Shu bilan bugungi darsimizni yakunlaymiz.. Etiboringiz uchun raxmat Uyga vazifa. 22- betdagi 2 masalaning B va D sini yechib kelish.